LAČŇÁK FINANCE v časopisu Economie - Moderní řízení
Co nejvíce mladým lidem vyrůstajícím v dětském domově chybí, aby se mohli lépe rozhodovat o své profesní dráze?
Myslím si, že jim peníze ani hmotné statky nechybí. Dle mého názoru jim nejvíce chybí rozvoj jejich skrytého potenciálu, utváření osobnosti, tréninky s kouči a odborníky, budování životní a pracovní kariéry, skupinové workshopy s odborníky a mladými lidmi z běžného života, uplatnění pracovních profesí, aby věděli, že když vyjdou z dětského domova, že na to nejsou sami.
Jak je obtížné se vlastní pílí vymanit ze stereotypních představ o povolání, které se obvykle dětem v dětském domově nabízejí?
Dnes mají mladí lidé výběr a přípravu na budoucí povolání o hodně svobodnější než tomu bylo dříve, ale na druhou stranu rovněž mají daleko horší pozici nalézt uplatnění v praxi.
My jsme si své povolání vybírat nemohli. Museli jsme volit pouze tzv. „prioritní obory“, kde jsme měli zajištěnou práci a možnosti bydlení. Tenkrát k nám do domova přijel jeden pán a prováděl nábor do uhelných dolů. Říkal, že platí: „Já jsem horník, kdo je víc…“ A vidíte, už dávno to není vůbec pravda.
Jak jste svou pracovní dráhu v době, kdy jste vyrůstal v dětském domově řešil vy? Jaké bylo vaše první setkání se světem práce?
Já jsem se vyučil jako mechanik důlního provozu na hornickém učilišti v Dubňanech. Poté jsem nastoupil jako zámečník na důl Dukla v Šardicích. Měl jsem obrovskou výhodu, že jsem byl hodně zručný a technický typ. Práce mechanika mě bavila a dokonce jsem jezdil také na různé odborné soutěže zručnosti. V té době jsem současně při zaměstnání absolvoval nadstavbové středoškolské studium. Bylo to velmi náročné při práci na dolech a při přechodu na svobodárku do Dubňan.
Pro mě to bylo tenkrát hodně těžké životní období, poněvadž jsem musel už přestřihnout pupeční šňůru s Dětským domovem ve Strážnice a postavit se na vlastní nohy. Byl jsem na to sám. Neměl jsem najednou nikoho, komu bych se mohl svěřit nebo kdo by mě objal, kdo by mně pomohl. Studium jsem nakonec ani nedokončil.
Celý rozhovor si můžete přečíst v zářijovém vydání časopisu Moderní řízení.
« Zpět na novinky